Bezpieczeństwo

Antywirus i firewall – Czy moje hasło jest bezpieczne?

Czy używanie programu antywirusowego i firewall wystarczy?

Czy moje hasło jest odpowiednio silne?

Na pewno często widujecie gdzieś w sieci określenie „bezpieczne hasło”. Ale tak naprawdę jakie hasło jest bezpieczne? Większość z was pewnie powie, że takie, które zawiera wielkie i małe litery, cyfry, znaki specjalne oraz jest odpowiednio długie. No i oczywiście macie rację, jednak wielu ludzi pomija dość istotny aspekt tworzenia bezpiecznych haseł. Jaki to aspekt?

Otóż oprócz wyżej wymienionych składników bezpiecznego hasła, równie ważne są spójność oraz kolejność znaków, z których nasze hasło się składa. Żebyście zrozumieć o co dokładnie chodzi i dlaczego to takie ważne, musicie wiedzieć w jaki sposób hakerzy łamią hasła. Pominę tutaj opisy wszelkiego rodzaju ataków słownikowych czy brute-force. Ważne jest to, że hakerzy dzielą sobie hasła na mniejsze części. O co chodzi?

Wyobraźmy sobie hasło w stylu: „Haslo123” (założę się, że ktoś z was takie hasło gdzieś kiedyś miał J), dzielimy je na mniejsze części, czyli wielkie liter, małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. W ten sposób osiągamy coś na kształt „ullllddd”. Ten dziwny ciąg znaków to tak zwana maska hasła, a każdy pojedynczy znak to po prostu oznaczenie: u – wielkie litery (ang. upper case), l – małe litery (ang. lower case) oraz d – cyfry (ang. digit). W ten sposób można przeanalizować każde hasło.

W zeszłym roku jeden z serwisów internetowych to właśnie zrobił. Ludzie go tworzący przeanalizowali w ten sposób prawie 35 milionów złamanych haseł. Wyniki tego badania mogą być niepokojące jednak wydaję mi się, że oczekiwane. Ludzie to dosyć proste stworzenia, a mózg zawsze szuka jakiś wzorów w otaczającym nas świecie.

Co się okazało? Połowa przeanalizowanych haseł korzystała z takich samych wzorców. Wracając do naszego przykładu „Haslo123” na początku ma wielką literę, no bo tak zaczynamy zdanie. Za wielką literą występuje ciąg liter małych, na końcu zaś pojawiają się cyfry. W ten sposób wygląda około 17 milionów haseł, które zostały przeanalizowane. Oczywiście nie każde z tych 17 milionów to „Haslo123” czy „Password123”. Mowa tutaj również o hasłach w stylu „Ania18” czy „Marzec2015”, każde które pasuje do wzorca.

Co zrobić, jak zabezpieczyć swojego laptopa?

Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo w sieci to warto byłoby zrobić rachunek sumienia. Aby hasło było naprawdę bezpieczne staraj się nie wykorzystywać takich wzorców jak te podane powyżej. Wstaw duże litery w środek słowa, a cyfry i znaki specjalne na początek. Z pomocą przychodzą również różnego rodzaju generatory haseł, które nie tworzą ich w sposób oczywisty. Pamiętaj, że im bardziej nieprzewidywalne hasło, tym lepiej dla ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *