Wysyłamy elektronikę, czyli jak spakować przesyłkę?

Wysyłanie przesyłki w transporcie kurierskim zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem uszkodzenia zawartości paczki. Choć nasze mienie może chronić ubezpieczenie, nikt nie chce musieć z niego korzystać. O bezpieczeństwie wysyłanej elektroniki decyduje, oprócz jakości usług, które wybieramy, przede wszystkim odpowiednie pakowanie urządzeń. Jak zatem spakować przesyłkę, aby w stanie nienaruszonym trafiła do adresata?

Dlaczego tak ważne jest, aby dobrze spakować przesyłkę?

Nawet jeśli wysyłamy przesyłkę z wrażliwą zawartością, taką jak sprzęt elektroniczny, przechodzi ona przez te same etapy transportu co reszta paczek. Dlatego właśnie powinniśmy dążyć do tego, by jak najstaranniej spakować przesyłkę. W sortowniach pracują nie tylko ludzie, ale także maszyny, które automatycznie przesuwają przesyłki na taśmach. Każda paczka jest co najmniej kilka razy przekładana i skanowana – podczas tych czynności dochodzi do wstrząsów potencjalnie niebezpiecznych dla zawartości. Podobnie już podczas jazdy samochodem paczka może drżeć i podskakiwać, gdy kierowca wjedzie na wyboje lub, co gorsza, dojdzie do jakiegokolwiek wypadku.

Jak spakować przesyłkę, aby bezpiecznie do nas dotarła?

Pakowanie przesyłki ze sprzętem elektronicznym rozpocznijmy od upewnienia się, że nadawane urządzenie jest wyłączone. Co więcej, należy zabezpieczyć je w taki sposób, by nie włączyło się podczas transportu. Jeżeli jest taka możliwość, najlepiej wyjąć z niego baterię lub akumulator. Element ten należy osobno zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Wyjmijmy i oddzielnie zabezpieczmy również urządzenia pamięci masowej. Podobnie oddzielić należy przewody, które powinny zostać związane i zabezpieczone w pasujących woreczkach strunowych.

Jeśli decydujemy się na wysyłkę elektroniki, żadne inne przedmioty nie powinny znajdować się w obrębie tej samej paczki.

Amortyzacja przeciw wstrząsom

Najlepiej, jeśli urządzenie elektroniczne wysyłamy w opakowaniu zapewnionym przez producenta. Gwarantuje to optymalne dla danego sprzętu wymiary. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, starajmy się samodzielnie dobrać pasujący karton. Jednak nawet taka przesyłka wymaga również dodatkowego zabezpieczenia. Aby bezpiecznie spakować przesyłkę, najczęściej używamy:

  • folii bąbelkowej,
  • pianki w arkuszach,
  • tektury,
  • styropianowych wkładek,
  • poduszek powietrznych.

Tego rodzaju tworzywa bardzo dobrze amortyzują ewentualne wstrząsy podczas podróży lub w sortowni. Urządzenie znajdujące się w kartonie powinno być na tyle szczelnie otoczone wypełniaczem, by pozostać całkowicie nieruchome.

Ochrona zewnętrzna

Choć amortyzacja przeciw wstrząsom to absolutna podstawa w pakowaniu przesyłki, liczy się także jej dobre zabezpieczenie z zewnątrz. Karton, w który pakujemy elektronikę, jest jednorazowego użytku. Lepiej nie pakować przesyłki w ten sam karton, ponieważ traci on na wytrzymałości – mogą pojawiać się zgięcia, zagniecenia lub przetarcia. Powinniśmy dokładnie owinąć karton wodoodporną folią typu stretch, a następnie zakleić taśmą klejącą odstające brzegi folii. Dzięki temu zabezpieczymy przesyłkę przed ewentualnym zamoczeniem, na przykład na skutek uszkodzenia innej transportowanej przesyłki, w której znajduje się płyn.

Pakowanie przesyłki – wszystkie nasze przesyłki są ubezpieczone!

Możemy jak najlepiej spakować przesyłkę, ale zawsze należy zabezpieczyć się przed niechcianymi zdarzeniami losowymi. W tym celu dbamy o dodatkowe ubezpieczenie wysyłanej zawartości, o ile jest ono możliwe. Zwykle to dodatkowy koszt kilkunastu złotych. Przed skorzystaniem z ubezpieczenia warto sprawdzić jego dokładne warunki. Szczególnie zweryfikujmy sytuacje, w których firma kurierska zastrzega sobie prawo do odmowy wypłaty ubezpieczenia.

Jeżeli zamierzamy spakować przesyłkę wraz z paragonem lub innym dowodem zakupu, najlepiej skserujmy go lub zróbmy mu zdjęcie. Gdyby przesyłka uległa zniszczeniu lub zgubieniu, pomoże nam to dochodzić swoich praw.