Czas realizacji 1-2 dni
Gwarancja 30 dni
Cena od 149zł

Jak każdy sprzęt elektroniczny, również konsola do gier może ulegać nadmiernemu przegrzaniu. Niezależnie od tego, czy posiadamy PlayStation 4, Xbox One czy Nintendo Switch – należy zadbać o regularne czyszczenie konsoli. Wydłuża to prawidłową pracę układu wentylacyjnego, a zatem zapewnia optymalną temperaturę urządzenia i jego wydajne działanie.

Dlaczego należy regularnie czyścić konsolę?

Niestety, nawet w najczystszym mieszkaniu nie unikniemy gromadzenia się kurzu. Osiada on nie tylko w miejscach widocznych, takich jak obudowa konsoli. Zbiera się także wewnątrz urządzenia, wnikając w głąb układu wentylacyjnego. Czyszczenie konsoli do gier stanowi zatem absolutny obowiązek. Najwięcej szkody przynosi brud zbierający się na żeberkach radiatora. Utrudnia on bowiem prawidłowy przepływ powietrza i konsola może zacząć się przegrzewać. Zbyt wysoka temperatura poszczególnych podzespołów konsoli skraca ich żywotność. Co więcej, gdy temperatura wzrośnie zbyt wysoko, niektóre elementy mogą ulec trwałemu uszkodzeniu.

Zakurzona konsola do gier nie tylko się przegrzewa, ale również głośno pracuje. Dzieje się tak dlatego, że spowolniony wentylator pracuje z maksymalną wydajnością. W efekcie słyszymy nieprzyjemny, irytujący hałas. W ostateczności, gdy urządzenie osiąga naprawdę wysoką temperaturę, ze względów bezpieczeństwa może samoistnie się wyłączać.

Czyszczenie konsoli do gier – kwestie bezpieczeństwa

Standardowe czyszczenie konsoli do gier powinno dotyczyć wyłącznie jej obudowy oraz otoczenia, w którym znajduje się urządzenie. Jeżeli nie chcemy, by do otworów wentylacyjnych dostawał się kurz, regularnie przecierajmy szafkę lub stolik, na której znajduje się sprzęt. Obudowę konsoli wycierajmy tylko suchą szmatką. Szczególnie istotne jest również to, by nie używać żadnych środków czyszczących, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia powierzchni obudowy lub, co gorsza, przedostać się do wnętrza urządzenia.

Pomimo że konsolę czyścimy suchą szmatką, producenci zalecają uprzednie odłączenie sprzętu od prądu. Zapobiegamy w ten sposób ewentualnym zwarciom. Podczas czyszczenia obudowy należy zwrócić szczególną uwagę na to, by do otworów wentylacyjnych nie dostawał się kurz lub inne zanieczyszczenia. Szmatka, której używamy do czyszczenia konsoli, powinna być miękka w dotyku i nie może tracić włókien.

Co lepiej zostawić specjaliście?

We wnętrzu urządzenia, którego używamy od kilku lat, może zgromadzić się spora ilość brudu: kurz, pył, a jeśli posiadamy zwierzęta domowe – również sierść. Z czasem okaże się, że mimo standardowego czyszczenia konsoli, sprzęt i tak ulega przegrzaniu. Ponieważ konieczne będzie zajrzenie do wnętrza obudowy, w takiej sytuacji najlepiej przekazać konsolę do sprawdzonego serwisu.

Dokładne czyszczenie konsoli przez specjalistę będzie wymagać rozkręcenia obudowy i przedmuchania układu wentylacyjnego sprężonym powietrzem. Fachowiec oceni również stan pasty termoprzewodzącej. Jeśli uległa ona zużyciu, należy ją wymienić. Po wykonaniu takiej konserwacji powinniśmy zauważyć znaczną poprawę w pracy naszej konsoli. Zniknie problem przegrzewania się oraz zbyt głośnej pracy. My będziemy mieć z kolei pewność, że konsola z powodzeniem posłuży nam jeszcze przez długi okres czasu.