1 - 3 dni
9- dni
od 100zł

Wymiana taśmy matrycy w laptopie

Taśma matrycy w laptopie jest odpowiedzialna za przekazywanie sygnałów pomiędzy płytą główną a matrycą. W głównej mierze jest to sygnał wideo, czyli, prościej mówiąc – obraz wyświetlany na ekranie. Taśma odpowiada również za komunikację  z innymi urządzeniami znajdującymi się w górnej klapie urządzenia. Często ta część jest potrzebna do prawidłowego przesyłania sygnałów między płytą główną a mikrofonem, kamerką zainstalowaną na klapie laptopa czy ekranem dotykowym.

Działanie taśmy matrycy

Zasady działania taśmy matrycy w laptopie są proste: ta część przekazuje sygnały z płyty głównej do poszczególnych elementów w klapie laptopa. Może być podłączona do jednego bądź kilku złącz na płycie – wszystko zależy od tego, jak zbudowana jest płyta główna. Przewody, które tworzą taśmę, mają za zadanie dostarczać dane o obrazie, takie jak podświetlanie, załączanie matrycy czy reakcja pikseli.

Uszkodzenie taśmy matrycy w laptopie

Najczęstszą usterką taśmy matrycy jest uszkodzenie mechaniczne oraz zalanie sprzętu. Przyczyny uszkodzeń mechanicznych leżą głównie w eksploatacji laptopa. Taśma może przecierać się w miejscu zgniatania przy każdym otwieraniu oraz zamykaniu klapy laptopa.

Objawy uszkodzenia taśmy matrycy:

  • znikanie lub zmiany obrazu przy ruszaniu górną klapą,
  • kompletny brak obrazu,
  • występujące komunikaty informujące o błędach sterownika graficznego,
  • niedziałająca kamera w górnej klapie lub zdeformowany obraz,
  • niedziałający wbudowany mikrofon,
  • paski lub linie na ekranie,
  • zniekształcone napisy oraz kolory.

Nie można bagatelizować żadnego z powyższych problemów. Postęp usterki może prowadzić bowiem do zwarcia i uszkodzić matrycę lub płytę główną.

Wymiana taśmy matrycy

Uszkodzona taśma matrycy kwalifikuje się do całkowitej wymiany. W tym celu odłącza się zasilanie oraz baterię laptopa, a następnie dokonuje się demontażu klapy matrycy oraz obudowy dolnej, żeby dostać się do taśmy matrycy. Po odłączeniu taśmy oczyszcza się wnętrze obudowy. Po jej montażu zabezpiecza się taśmy sygnałowe przed wypięciem. Wymiana taśmy matrycy kończy się na specjalistycznych testach, które mają jednoznacznie stwierdzić, czy sprzęt działa poprawnie. Sprawdza się wówczas m.in. reakcje na przeciążenia, przeprowadza się testy organoleptyczne, a także ocenia się stan podświetlania i załączania matrycy.

Tego typu działania warto powierzyć specjalistom, którzy zawsze podejdą do sprawy indywidualnie i zrobią wszystko, żeby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie laptopa.